Yedi Kıta Dergisi
haber oku

Göksu Deltası kanatlandı

Anadolu Gazetesi ~ 08 Kasım 2013 ~ GENEL, KÜLTÜR SANAT

Mersin Üniversitesi (MEÜ), Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve TÜBİTAK’ın desteği ile Silifke’nin Göksu Deltası’ndaki yaban hayatın korunması için farkındalık oluşturmak amacıyla “Göksu’nun Kanatları” adlı proje gerçekleştirildi. 

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan proje yürütücüsü MEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Coral, projeyle Mersin ve çevresinde öğrencilere doğa sevgisini aşılamak ve doğayı korumanın önemini aktarmak amacını taşıdıklarını belirterek, “Eğitimimizin belki de en önemli eksikliklerinden birisinin öğrencilerimizi yeterince doğa ile buluşturamamamız olduğu söylenebilir. Halbuki doğa deneyimine dayalı çevre eğitimi programından geçen öğrenciler yakın çevrelerindeki çeşitliliğin ve uyumun ve bunu bozucu etkilerin daha fazla farkına varmaktadırlar. Çünkü doğa, araştırma açısından bir laboratuar gibidir ve bireyi yaşadığı çevre unsurlarıyla gereği kadar tanıştırmak, gezi, gözlem ve deneylerle doğada görünen ve görünmeyen canlı ve cansız çevre arasındaki sistemli ilişkinin biyolojik gerçeklerine tanık olmasını sağlamak, en etkili yollardan birisidir. Çevre eğitimindeki bu eksiklikler, milli parklar, özel çevre koruma bölgeleri gibi koruma altına alınmış hassas ekosistemlerin uzman rehberler eşliğinde periyodik olarak ziyaret edilmesiyle giderilebilir” diye konuştu.

“GÖKSU DELTASI’NDA BUGÜNE KADAR 300′Ü AŞAN KUŞ TÜRÜ TESPİT EDİLMİŞTİR”
Mersin’de öğrencilerin doğa ile buluşabilecekleri en önemli alanlardan birisinin Göksu Deltası olduğuna dikkat çeken Coral, “Göksu Deltası Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından birisidir. Bölge, kışlama ve kuluçka alanı olarak kullanan çok sayıda kuş türü, yılın hemen her mevsiminde, ilginç ve canlı bir peyzajın oluşumuna katkı sağlayarak deltanın rekreasyonel potansiyelini ve çekiciliğini daha da arttırmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kuşların Göksu Deltası’nı hem kışlama hem de kuluçka alanı olarak kullandıkları saptanmış, bazılarının ise yerli türler olduğu belirlenmiştir. Ülkemiz sınırları içerisinde yaklaşık 470 kuş türü gözlemlenmektedir” dedi.


Etiketler: , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın:

Köşe Yazarları

Seçimden önce katıldığım bir TV programı...
yazar
Aziz okurların! Sevgili dostum, Gaziante...
yazar
İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı    ...
yazar
AKTİVİST - Gürhan Gürses 1953'te ...
yazar
BİLİŞİMDEN YANSIMALAR - Aslıhan Bo...
yazar
ANaDoLu - İbrahim Gökdemir Ankara...
yazar
YABANCI DİL ÖĞRENEMİYOR MUYUZ?   ...
yazar
Bahattin Demiray İslam'da insan o...
yazar
YAŞARKEN - Aynur Bayram Ankara Bü...
yazar
YANSIMALAR - Müfit Onbaşı Çubuk’a...
yazar
TENCERE KAPAK - Aysun Karakaya Herkesin...
yazar
REALİST KALEM - Mehtap Özay Durma...
yazar
KONUK YAZAR - Tamer Kay Anamuhale...
yazar
GERÇEKLER-Aylin Yılmaz Hiçbir ama...
yazar
TEMPO - Necdet Gürsoy Başbakanımı...
yazar
  üst alt

Namaz Vakitleri